jún 282017
 

Čaro ducha v starých chalupách

   Určite mi dáte za pravdu, že úžasné čaro získava chalupa aj záhrada až časom a životom v nej. Vyžaruje z nej čas minulosti. Keby sme ju porovnali s novo postavenou chalupou, tak má úplne inú atmosféru.

   Spolu s manželom sme hľadali takúto chalúpku neuveriteľných 7 rokov, až sa nám zadarilo. 100-ročná krásavica, s rozľahlým pozemkom v usadlosti obklopenej nádhernými lesmi a celoročne prístupnou cestou je naša. Kopanice sa stali pre nás balzamom na dušu a tak sme vymenili byt za celoročné chalupárčenie.

   Nakoľko sa profesionálne venujem predaju nehnuteľností, rozhodnutie padlo ihneď. Podpísali sme s majiteľom zmluvu a dali do poriadku nezapísané stavby na pozemku. Písal sa rok 2016.

   Ešte toho roku sme sa pustili do rekonštrukcie. Keďže sa nezvrátiteľne blížila pani zima, ako prvé sa povymieňali okná, dvere a urobili nové elektrické rozvody. Spávali sme v starých posteliach, ktoré nám zanechal bývalý majiteľ.

   Postupne sme spojazdnili staré kachle, komín, aby sme si zabezpečili teplo a čistenie studní. Nasledovala výroba kuchynskej linky, do ktorej sa pustil manžel, nech si máme na čom uvariť.

   Teraz postupne investujeme do obnovy všetkých objektov na pozemku – staručkej stodoly, hospodárskych budov a úpravy záhrady.

     Snažíme sa zakomponovať všetok materiál a pôvodné doplnky, ktoré sme tu ponachádzali.

Duch minulosti

Chalúpka má 100 rokov a cítiť tu úžasnú energiu od ľudí čo tu žili roky pred nami. Zachoval sa tu aj listinný dôkaz “ Certificate of Honour … – Jerusalem, Israel 1991″ o tom, že bývalí majitelia poskytli v dobách minulých židom úkryt v jednej z miestnosti, kde bola vykopaná veľká jama do zeme. Časom bola zaliata betónom.

   Keby sme stáli s manželom znova pred rozhodnutím kúpy novej, či starej chalupy, tak opäť padne voľba na kúpu starej chalupy. To vyžarovanie času minulosti je nezaplatiteľné. Nehovoriac o poskytnutej prenádhernej symfónie padajúceho dažďa na strechu, šumiaceho vetra v korunách starých slivách a orecha….. no niečo úžasné. V zime teplúčko sálajúce s kachlí s vôňou a praskotom brezového dreva, v lete klíma zdarma, ranné zobúdzanie sa v speve drobného vtáctva.

   Ak aj vy hľadáte niečo podobné, prajem vám šťastnú ruku pri kúpe. A vy čo predávate takúto nehnuteľnosť, nech sa dostane k tým správnym ľuďom, ktorí si jej hodnotu budú ctiť a budú správnymi pokračovateľmi v písaní jej ďalšej histórie.

 

Soňa Pokorná – real estate consultant

 

Merange_reality

 

 

Ospravedlňujeme sa, ale komentár formulár je zatvorený v tejto dobe.