dec 092014
 

Považujem sa za celkom šikovnú a zručnú. Niekedy som si dokázala sama preinštalovať počítač, alebo vymeniť žiarovky v aute. Dnes už je to akési zložitejšie. Je pre mňa jednoduchšie navštíviť servis, či zavolať si odborníka aj keď ma to stojí financie. Dôležité je pre mňa, aby mi s tým profesionálne pomohol.

Obdobná situácia z môjho pohľadu je aj v prípade predaja či kúpy nehnuteľnosti. V dnešnej dobe žiaľ ešte stále ako prvá zvolená cesta majiteľom je svojpomocný predaj nehnuteľnosti ( dom, byt, pozemok, chata …). Zo svojich osobných a profesionálnych skúseností môžem povedať:

PRVÝ problém majiteľa pri predaji nastane pri určení ponukovej ceny svojej nehnuteľnosti. Cena býva takmer vždy nadhodnotená. Prečo je tomu tak? Majiteľ si totiž spraví „prieskum“ na internete. Svoj súkromný inzerát zverejní s cenou, ktorá je podľa neho konkurencieschopná. Jeho cenová stratégia je „UVIDÍME“ ak to NEPREDÁME „CENU ZNÍŽIME“.

FAKT JE ŽE, PONUKY NA INTERNETE SÚ LEN INZERÁTMI NERZREALIZOVANÝCH PREDAJOV NEHNUTEĽNOSTÍ A ŽE CENOVÁ STRATÉGIA JE VIAC NEŽ LEN O ZNIŽOVANÍ CENY. TOTO SA POSTARÁ O PRVÉ RÝCHLE VYTRIEZVENIE. REÁLNI KUPUJÚCI SA JEDNODUCHO NEHRNÚ.

DRUHÝ problém, ktorému začne majiteľ čeliť je záplava realitných kancelárií. Tie ako prvé ihneď zareagujú na majiteľov súkromný inzerát jednoduchou otázkou: „Môžeme si dať Vašu nehnuteľnosť do ponuky?“ Stáva sa tiež, že prídu s konkrétnym prísľubom že „majú hotového klienta“. Aj pevne rozhodnutý majiteľ zvyčajne po určitom počte dní, kde jedinými záujemcami sú realitné kancelárie, podľahne. Umožní obhliadky so záujemcami, prípadne zverejnenie nehnuteľnosti v ponuke realitných kancelárií. A hádajte aký je výsledok?… Výsledkom je také množstvo obhliadok, že majiteľ stráca úplne prehľad. V tom „lepšom“ prípade sa objaví nehnuteľnosť viacnásobne na realitných portáloch, s rôznymi cenami, zlým popisom, bez fotiek a pod .. Položím Vám otázku. Akoby ste sa vy pozerali na takýto inzerát, oslovil by vás? Pozrite si krátke video kde, sa dozviete pre Vás užitočné informácie:

 

TRETÍ problém nastane, keď sa konečne začne zdať že je VYHRATÉ. A to keď 100% -ného záujemcu pripraveného kúpiť má nie jedna, ale hneď niekoľko realitných kancelárií. Majiteľ síce s radosťou, ale istou mierou obáv začne rokovať. Neúplné informácie o týchto „kupujúcich“ a časový tlak sa postarajú o to, že nevie kde a aká je jeho skutočne vyjednávacia pozícia. A tak vsadí na jedného záujemcu, o ktorom tvrdí kancelária, že je to istá vec. Rokovania sa komplikujú, naťahujú a majiteľ stojí zrazu pred situáciou, že záujemca nemá dostatok financií, resp. má iné obmedzenia. Medzi časom sa obhliadky a rokovania prerušili s ostatnými záujemcami a tak hrozí, že majiteľ je opäť na bode nula.

Ak praje šťastie a majiteľ nakoniec oddelí od pliev zrno, nastane čas na štvrtý posledný problém – rokovanie o podmienkach a zmluvách. Či už realitná kancelária v obchode figuruje ako neprizvaný hosť, alebo nie je vôbec prítomná, obidve strany sa stretávajú v rokovaní, kde neexistuje dôveryhodný mediátor. Pochopiteľne vyzbrojení právnikmi na oboch stranách strážia si svoje pozície. K rozpadu obchodu často vedie nedôvera ako i zdĺhavé, nákladné a rizikové transakcie. Tu ja vnímam absenciu tretej strany, ako zodpovedného svedka a pomocníka pre prípad, keď aj hoci o niekoľko rokov po transakcii, vznikne problém. Či už ide o neoprávnený prevod skrz exekúciu predávajúcej strany, alebo deklarované nedostatky na stave. Obidve strany sú v tom sami ako vojak v poli.

Ak sa predsa ako majiteľ rozhodnete vyskúšať predať svoju nehnuteľnosť sám, buďte pri predaji svojej nehnuteľnosti dôsledný. Zadefinujte si časové obdobie počas ktorého budete predaj riešiť svojpomocne. Počas tohto obdobia odmietajte realitné kancelárie, nech sú ich prísľuby akékoľvek. Až sa presvedčíte, že by sa Vám hodila ich pomoc, vyberte si len jednu z nich. Tú ktorá má licenciu, najlepšiu prezentáciu nehnuteľnosti, najlepšie referencie klientov a ktorá Vám úprimne povie, kde ste pri svojpomocnom predaji urobili chybu.

Autor článku: Soňa Pokorná

Konateľka realitnej spoločnosti MERANGE s.r.o.

Ospravedlňujeme sa, ale komentár formulár je zatvorený v tejto dobe.