jan 302018
 

 

 Je tu doba internetová a tak niet divu, že aj človek nie znalý problematiky predaja nehnuteľnosti si povie“ nehnuteľnosť si predám sám, vložiť inzerát si predsa dokážem, nafotiť tiež,  však nemám obe ruky ľavé“ no toto je len kvapka v mori samotného predaja čo vás čaká.

 

Tvrdá realita nedá dlho na seba čakať. Začína hneď samotnými obhliadkami, kedy sa nehnuteľnosťou preženie 90% maklérov vydávajúcich sa za potencionálnych záujemcov.  Zoberú Vám kopu času a nič z toho – ostávate nahnevaný. Po čase vás navštívi  ostávajúcich  10% skutočných záujemcov.  Začínajú na vás vyvíjať psychický tlak a tlačiť cenu dole. Dávajú vám argumenty prečo im príde cena vysoká… dokážete im dať proti argumenty a ustáť to? Alebo vás zlomia pod vidinou rýchlych peňazí?

A prichádzajú  na rad ďalšie otázky. Ktorý z nich má naozaj k dispozícií finančné prostriedky?

Ako si správne vybrať záujemcu, ktorému nehnuteľnosť mám predať? Čo ak odmietnem ostatných záujemcov a tento nakoniec nedostane úver od banky?… a nedokáže ma vyplatiť? Čo ak medzi časom ostatní stratia záujem o moju ponuku?

Ak sa Vám aj tento krok podarí zdolať ku vašej spokojnosti, ste si vedomí čo nasleduje pre vás ako majiteľa nehnuteľnosti ďalej?

Čo a kde treba predložiť, vybaviť, podpísať,  časovo zosúladiť, zaplatiť….je nehnuteľnosť po právnej stránke  pripravená k predaju?

A čo kúpne zmluvy? – poviete si „však sú na internete, stiahnem si ju zadarmo.

Moje odporúčanie –  nikdy to nerobte, ak nechcete prísť o svoju nehnuteľnosť a ostať bez peňazí! Každý predaj je špecifický. Čo myslíte načo  by asi  tak zdatní profesionálni makléri na celom svete, alebo RK poskytujúce profesionálne služby  zamestnávali právnikov?

Na záver ešte jedna otázka: Čo budete robiť ak  počas  prebiehajúceho predaja, v ktorom ste sám sa dostanete do situácie, ktorú už  nebudete vedieť vyriešiť? Poviete si, však potom oslovím buď právnika, alebo sa obrátim na nejakú realitnú kanceláriu? Verte, že v tomto momente vám  pomôcť už nie je tak jednoduché.

Je veľmi dôležité, aby ste si ako majiteľ tieto skutočnosti pred samotným  predajom uvedomil a až následne sa rozhodol, či zveríte predaj do svojich rúk, alebo do rúk profesionálov v obore  predaja realít. Ak vaše rozhodnutie padne na spoluprácu s realitnou kanceláriou, venujte svoj čas  jej výberu, určite sa vám toto rozhodnutie  mnohonásobne vráti.

Soňa Pokorná

Konateľ realitnej spoločnosti MERANGE s.r.o.

www.merange.sk

Merange_reality

 

 

Ospravedlňujeme sa, ale komentár formulár je zatvorený v tejto dobe.