okt 012014
 

Financovanie bývania: Banka môže a nemusí zrušiť ručiteľovi jeho status. Rozhoduje finančné správanie hlavného dlžníka

Priateľ z rodiny ma požiadal, aby som mu išla ručiť na hypotekárny úver. Je slobodný a má možnosť výhodne kúpiť menší byt. Mám obavy prijať na seba tento záväzok, hoci som takisto slobodná a nemám iné záväzky. Dopočula som sa, že v zmluve o úvere môžem vystupovať v buď v pozícii klasického ručiteľa alebo tzv. solidárneho ručiteľa. Aký je medzitým rozdiel a na čo sa mám pripraviť, ak priateľ náhodou nebude splácať hypotekárny úver? Dá sa z ručenia „vycúvať“? Ak áno, za akých podmienok? 

Rozdiel medzi klasickým ručiteľom alebo solidárnym spoludlžníkom prakticky neexistuje žiadny, nakoľko všetky vyplývajúce záväzky z oboch sú rovnaké. Pre vás tento stav znamená, že sa zaväzujete splácať mesačné splátky za hlavného dlžníka úveru, v prípade, že on nebude riadne splácať svoj úver.

Pri tomto kroku si musíte uvedomiť ešte aj ďalšiu skutočnosť –  a to, že mesačná splátka hlavného dlžníka sa bude započítavať aj do vašich výdavkov. Tento jav je vidieť v úverovom registri. Prakticky to znamená, že ak si budete chcieť zobrať vy akýkoľvek úver, tak už budete mať výdavok vo forme splátky úveru, aj keď priamo nepatrí vám a bude mať vplyv na posúdenie vašej bonity.

Ešte väčším zlom je fakt, že ak hlavný dlžník nebude splácať svoj úver, tak ho budete musieť splácať za neho vy. V prípade, že ho ani vy nebudete splácať, tak si „pošramotíte“ svoj úverový register do takej miery, že ak vy budete žiadať úver pre seba, tak môžete mať pri posudzovaní žiadosti o úver v banke problém.

Vycúvať z takéhoto ručenia je možné len v prípade riadneho splácania mesačných splátok hlavným dlžníkom a preukázaním jeho dostatočnou bonitou. S týmto krokom banka môže, ale aj nemusí súhlasiť.

Moja rada na záver pre vás. Veľmi dobre zvážte, či pôjdete ručiť inej osobe. Na jednej strane je to pekný krok, pomôcť svojim príjmom priateľovi, no na druhej strane musíte zvážiť všetky riziká z toho vyplývajúce.

 

http://reality.etrend.sk/byvanie/

 

Ospravedlňujeme sa, ale komentár formulár je zatvorený v tejto dobe.