dec 112014
 
realitný maklér Merange

Ktoré nehnuteľnosti sa predávajú dobre, a u ktorých je predaj skôr výnimkou?

Keďže na trhu je väčšia ponuka , ako je reálny dopyt, na predaj majú šancu iba kvalitné nehnuteľnosti za reálne ceny. Ak dom či byt má výraznejšie negatíva v porovnaní s konkurenčnou ponukou na trhu,  je potrebné aby to majiteľ zobral do úvahy a kompenzoval to nižšou cenou nehnuteľnosti. Veľa predávajúcich nie je ochotných znížiť svoje cenové očakávania a radšej  chcú počkať s predajom,  akoby mali ísť pod svoju  vlastnú stanovenú cenu. No väčšina kupujúcich zasa čaká ďalšie znižovanie cien.

Koľkí sa radšej rozhodnú s predajom počkať?

Klesajúci trh má pre predávajúceho jednu zásadnú nevýhodu, a to čím neskôr predá, tým nižšiu cenu získa. Ten kto vie, že v krátkom období je pre neho dôležité predať nehnuteľnosť z akéhokoľvek dôvodu, mal by sa snažiť predať čo najskôr a tomu prispôsobiť aj predajnú cenu. Nakoľko svojou tvrdohlavosťou na trvaní nereálnej ceny, v snahe čo najviac získať, sa nakoniec dostane do situácie, že o pár mesiacov síce predá svoju nehnuteľnosť, ale pod časovým tlakom a za ešte nižšiu cenu, akú mohol získať pôvodne.

Za aký dlhý čas je predávajúci schopný si uvedomiť, že cena jeho nehnuteľnosti je stanovená privysoko a je ochotný upraviť nereálnu cenu svojej nehnuteľnosti na reálnu?

Je to veľmi individuálne a závisí to od toho ako rýchlo potrebuje predať. Je veľmi dôležité, aby predávajúci dostal hodnovernú a aktuálnu informáciu od svojho makléra o reálne predajných cenách nehnuteľností v danej lokalite, v ktorej predávajúci ponúka na predaj svoj dom, byt či pozemok. Práve na základe tejto informácie vie posúdiť, či je ochotný pristúpiť na reálnu cenu. Držanie nehnuteľnosti v ponuke za privysokú cenu, ktorú síce časom zníži spôsobí, že jeho cena i po znížení bude privysoká, lebo medzi tým ceny ostatných nehnuteľnosti v ponuke opäť klesli. Bez pomoci odborníka to môže byť pre predávajúceho začarovaný kruh, čím stráca peniaze i drahocenný čas.

V akej situácií sa nachádzajú kupujúci? Koľko nehnuteľností si v priemere pozrú kým si niečo kúpia?

Ešte nikdy v histórií domáceho realitného trhu kupujúci nemali takú širokú ponuku, ako ju majú  práve teraz. Môžu si v skutku vyberať podľa svojich požiadaviek, nie tak ako bolo v minulosti, kedy sa kupovalo  takmer všetko  čo bolo v ponuke, nakoľko ceny nehnuteľnosti prudko rástli smerom hore v krátkych časových úsekoch. Dnes sú kupujúci pánmi situácie a je im umožnený veľký priestor aj na cenové vyjednávanie. Kupujúci to vedia a samozrejme to aj využívajú. Ak majú zabezpečené financovanie, s veľmi jasnou predstavou o tom čo chcú, robia dobré nákupy. Takýto kupujúci  aktívne oslovujú licencované realitné kancelárie pre vyhľadávanie nehnuteľností, ako aj pre pomoc s financovaním nehnuteľnosti.

licencia reality

 

Väčšina kupujúcich v súčasnosti chce financovať kúpu nehnuteľnosti hypotekárnym úverom z banky. Čo  je v tejto oblasti nové?

Banky od 1.1.2015 sprísňujú  podmienky pre žiadateľov úveru a taktiež sprísnili i preverovanie bonity žiadateľov, ako aj stanovenie hodnoty nehnuteľnosti. Vybavovanie hypotekárneho úveru už nebude také jednoduché, nakoľko požiadavky na príjem žiadateľa a hodnotu založenej nehnuteľnosti budú vyššie, poskytované úvery zasa nižšie.  Očakáva sa, že časť kúpnej ceny nehnuteľnosti si žiadateľ bude hradiť z vlastných finančných  zdrojov.  Často sa aj v minulosti stávalo, že naozaj vážny záujemca o kúpu nehnuteľnosti, nakoniec úver z banky v požadovanej výške nedostal a musel si hľadať novú lacnejšiu nehnuteľnosť. Preto  doporučujem z vlastnej skúsenosti, aby kupujúci  požiadal svojho makléra, skôr než zloží rezervačný poplatok na kúpu nehnuteľnosti, aby mu jeho poradca zabezpečil preverenie, , či na  vybratú nehnuteľnosť mu banka poskytne  požadovaný úver.  V našej  realitnej spoločnosti MERANGE s.r.o.  ponúkame našim klientom  možnosť vybavenia hypotekárneho úveru a garantujeme kupujúcemu vrátenie zálohy v prípade, že kupujúci nakoniec nezíska úver, aký mu bol nami sľúbený.

Autor článku: Soňa Pokorná

Konateľka realitnej spoločnosti MERANGE s.r.o.

Ospravedlňujeme sa, ale komentár formulár je zatvorený v tejto dobe.