jún 022016
 

Idem sa s Vami priatelia podeliť o môj najnovší zážitok z praxe,

kde kupujúci robí nátlak na predávajúceho

a keď sa mu to celé  vymkne z rúk,

tak začne  osočovať realitnú kanceláriu.

 

Mladým novomanželom Dušanovi  a Zuzke, ktorý bývajú v priestrannom, slnečnom  1. Izb. byte v okresnom meste sa časom narodila dcérka.  Hoci byt majú nádherne prerobený začal im byť malý a tak sa rozhodli, že byt predajú  a kúpia si väčší. Oslovili realitnú kanceláriu a požiadali ju , aby im s predajom  pomohla.  Hneď po zverejnení inzerátu  RK oslovilo naraz viacero  záujemcov, nakoľko nehnuteľnosť sa nachádza vo vyhľadávanej lokalite .

RK začala robiť obhliadky .  Dohodol sa termín stretnutia.  Hneď 1. záujemca prišiel aj s pani, ktorú  prestavil ako svoju sestru.  Hneď na obhliadke sa vyjadril, že byt sa mu páči. Predávajúci ako i záujemca ostali v osobnom kontakte. Po čase , keď si spolu  dohodli  podmienky (termín rezervácie a cenu) oslovili realitnú kanceláriu  a nechali si vypracovať rezervačnú zmluvu. Na druhý deň sa stretli všetky 3 strany (predávajúci, záujemca o kúpu a RK ako sprostredkovateľ)  ku podpisu  zmluvy.  A čo sa začalo diať?  Maklér ako i samotný predávajúci sa nestačili čudovať.  Záujemca o kúpu Ján prišiel spolu s pani   (sestrou) , ktorej sa zrazu nepáčila cena  a ani termín uvedený na rezervačnej zmluve . Čo na celej veci dáko nesedelo  bolo, že samotný záujemca Ján bol po celý čas ticho a k veci sa nevyjadroval.  Keď  maklér  namietal, že predsa predávajúci sa takto dohodol s kupujúcim, vtedy sa  pani  predstavená ako  sestra obrátila na svojho brata so slovami,“  teda toto si mi nepovedal!“  I napriek všetkému  pani (sestra)  neustále tlačila predávajúceho ku skráteniu termínu rezervácie.  Jej ako i  jej bratovi Jánovi bolo opätovne zo strany makléra vysvetlené,  že ich požiadavka  na skrátenie termínu je nepriechodná, nakoľko sa jedná u predávajúceho o preloženie záložného práva na inú nehnuteľnosť. Dokonca to zašlo až tak ďaleko, že pani (sestra) začala robiť nátlak na predávajúceho, aby si vyplatil svoj hypotekárny úver z predaja nehnuteľnosti, nech byt  má na liste vlastníctva zapísaný záujemca  a  on mu ten samý byt prenajme. S dodatkom, že predávajúci  „ nech si  znova obratom  požiada o novú hypotéku“. Takéto jednanie zo strany záujemcu o kúpu  sa samozrejme  predávajúcemu Dušanovi vôbec nepáčilo. A ako to celé dopadlo? Keďže sa predávajúci nenechal  zatlačiť do časovej tiesne a nechcel  vystaviť svoju rodinku možným následným  rizikám, a záujemca o kúpu  Ján odmietol podpísať  pripravenú Rezervačnú zmluvu , následne sa Dušan  rozhodol   osloviť  v poradí 2. záujemcu s ktorým sa bezproblémovo dohodol na predaji.  Ak si myslíte   že 1. záujemca Ján spolu s pani ( sestrou) ostali v pohode, ste na omyle! Začali pre zmenu napádať  na nete RK. Jeden by očakával, od kupujúceho Jána trošku slušnosti a ospravedlnenie   sa za svoje zavádzajúce konanie maklérovi, ktorý  zbytočne venoval svoj čas na vypracovanie  rezervačnej zmluvy a opätovné vycestovanie za klientom.

Aj vám sa tlačí  na jazyk  otázka: „ A  nebola náhodou uvedená pani  (sestra) maklérka,  ktorá sa  snažila  takto vyboxovať pre záujemcu (brata) jednostranne výhodné podmienky a tým poškodiť predávajúceho?“  Robím v realitách nejaký ten čas, no s takýmto prípadom som sa veru ešte nestretla .

No čo, aj takýto sme my ľudia.

 

MOJA RADA:  Nikdy, ale nikdy sa nenechajte vtiahnuť do časovej tiesne či ste už v pozícií predávajúceho, alebo kupujúceho  pri tak dôležitom rozhodnutí ako je predaj/kúpa nehnuteľnosti. V praxi sa na to niekedy škaredo dopláca!

S úctou Vaša Soňa

Kupujúci

 

„Znova sa potvrdilo staré známe porekadlo „Kto druhému jamu kope sám do nej spadne““

Autor príspevku: Soňa Pokorná

Konateľ MERANGE s.r.o.

Poznámka: mená uvedené v tomto článku boli pozmenené z dôvodu zachovania anonymity zúčastnených osôb.

Merange_reality

 

 

Ospravedlňujeme sa, ale komentár formulár je zatvorený v tejto dobe.