dec 012014
 

Na prvom mieste je obvykle lokalita a bezpečnosť. Je to špecifický prvok, ktorý nedokážete ovplyvniť. To čo ju definuje sú susedia, prostredie, infraštruktúra čo majiteľ nedokáže ovplyvniť a ak, tak iba minimálne. Z tohto dôvodu treba lokalitu hodnotiť nielen podľa aktuálneho stavu, ale myslieť o nej perspektívne.

Medzi základné ukazovatele, ktoré určujú aktuálnu a budúcu hodnotu lokality patria:

  1. Pracovné príležitosti
  2. Bezpečnosť
  3. Kvalita škôl a ich dostupnosť
  4. Možnosť trávenia voľného času s rodinou a priateľmi
  5. Životné prostredie

Dávate prednosť  kúpe lacnejšej nehnuteľnosti? Tak počítajte s každodenným dochádzaním do práce a školy.

Keďže v takzvanom ekonomickom centre mesta sa nehnuteľnosti prejavujú aj vo výške cien (smerom hore), ktoré rastúcou vzdialenosťou od centra spravidla klesajú, pri rozhodovaní výberu lokality, ktorá je vzdialenejšia od centra treba mať na pamäti zvýšené náklady na dopravu a čas potrebný na dochádzanie. Doporučujem si takéto rozhodnutie dopredu prepočítať:

  • Spočítať si priemerné náklady na pohonné hmoty za mesiac
  • Servisovanie vozidla
  • Poprípade cestovné MHD (Železnice)

Po spočítaní si nákladov na cestovné a porovnaní ich s výškou mesačnej splátky úveru, ktorý by ste si bez dochádzania mohli dovoliť splácať, vás rozdiel niekedy dokáže riadne prekvapiť.

Ako príklad uvádzam. Pri každodennom cestovaní autom za prácou 30 km vzdialenej, tvoria mesačné náklady na dopravu  cca 200 EUR, čo je zrovnateľné s výškou splátky 47000-vého úveru pri 3% úrokovej sadzbe so splatnosťou na 30 rokov.

V prípade investovania týchto prostriedkov do nehnuteľnosti vám po splatení úveru ostane majetok. V prípade investovania tých samých investícii do cestovania za prácou do vzdialenejšej lokality ostane vám len riadne ojazdené auto.

Ďalšími kľúčovými parametrami je dostupnosť škôl , bezpečnosť a životné prostredie

Tak ako dochádzanie za prácou i dochádzanie za vzdelaním, či mimoškolskými aktivitami znamená čas, ktorého sa musíte vzdať a náklady ktoré sú s tým nerozlučne späté, v prípade ak lokalita takéto možnosti neposkytuje. Netreba opomenúť ani sociálne väzby detí v mieste  bydliska. No žiadnou výhrou nie je ani bývanie uprostred mesta bez parku či ostatnej zelene a dostupných parkovacích plôch.

Kupujúci často túto skutočnosť zabudnú zohľadňovať pri nákupnom rozhodovaní aj napriek tomu, že možnosti trávenia voľného času s rodinou, či priateľmi výrazne ovplyvňujú kvalitu a celkovú spokojnosť bývania.

Som rada, že aspoň takto som mohla priniesť pre vás trošku svetla pri rozhodovaní sa pri kúpe svojej vysnívanej nehnuteľnosti. Verím že mnohým z vás  tieto informácie pomôžu ku správnemu rozhodnutiu.

S úctou

Soňa Pokorná

Konateľka realitnej spoločnosti Merange s.r.o.

Zdroj: TREND.sk

Ospravedlňujeme sa, ale komentár formulár je zatvorený v tejto dobe.