jan 062015
 

 

Už dávnejšie som čítal na internete  článok „15 mýtů o realitách“. Dovoľte mi aby som Vám ho interpretoval, pretože je fakt zaujímavý..

Mýty tu boli sú a budú. Ľudom sa páčia a radi ich hovoria. Škoda však, že niektoré z nich zbytočné zavádzajú, alebo i viac, škodia. Platí to i pri realitách.

  • Ponúknem svoju nehnuteľnosť viacerým realitkám, bude lepšie inzerovaná.

Omyl. Výsledok je ten, že sa nehnuteľnosť ponúka za x rôznych cien. Makléri, alebo RK inzerujú v podstate na tých istých web portáloch, a tak je kupujúci zmätený, pretože jedna nehnuteľnosť je v ponuke x krát. Vedie to k tomu, že inzerát pôsobí nevierohodne a tak oň nie je záujem. Takisto vzniká problém, kedy Vy ako predávajúci stratíte v tomto množstve prehľad, kedy ste komu čo sľúbil. Preto odporúčam vybrať si realitného makléra (najlepšie podľa referencií), alebo podľa sympatií, požiadať ho o exkluzívne služby a maklér sa o všetko postará. Nepozerajte na to, že vážni záujemcovia o kúpu prezerajú nehnuteľnosti na internete denne a poznajú všetky nové ponuky. Ak je Vaša ponuka zaujímavá, určite ju stačí vidieť iba raz.

  •  S nákupom počkám, veď ceny idú stále dolu

Omyl. Neodporúčam. Ceny sa líšia podľa krajov západoslovenský (Bratislava), východoslovenský (Svidník). Ľudia sa vždy snažia špekulovať a vyjednávať cenu. Je preto nutné rozlišovať – či už ide o kraj alebo o typ nehnuteľnosti.

  • Je kríza nepredáva sa…

Omyl, predáva sa aj v kríze, všetko je iba otázkou práce skúseného makléra, ktorý Vám na základe cenovej mapy v príslušnej lokalite odporučí cenu. Je treba však podotknúť, že dnes je oveľa viacej ponúk než pohľadávok, čo vyvoláva dojem, že trh s realitami sa nehýbe.

  • Maklérovi musím zaplatiť poplatok, aj keď nehnuteľnosť nepredám..

Omyl. Dôveryhodný maklér niečo takéto v žiadnom prípade neurobí. Na základe sprostredkovateľskej zmluvy Vám vysvetlí Vaše práva a povinnosti a jedným z nich je i to, že provízia bude uhradená iba v tom prípade ak tento maklér Vašu nehnuteľnosť predá. Čiže k zaplateniu príde až po uskutočnení obchodu.

Omyl. Realitný maklér sa pri podpise exkluzívnej zmluvy zaväzuje klientovi, že jeho ponuke bude venovať zostrenú pozornosť, napr. topovanie inzercie. Maklér si totiž tiež spočíta, že je preňho nevýhodné venovať svoju energiu zákazke, ktorú môže predať niekto iný. Dobre nastavená exkluzívna zmluva a hlavne jej podmienky zaistí tak predávajúcemu ako i kupujúcemu dobrú ochranu.

  • Skúsime cenu navýšiť, veď znížiť môžeme hocikedy.

Omyl. Ceny sú dané! V dnešnej dobe má kupujúci oveľa väčší prehľad o trhových cenách ako mal v minulosti. Predražená nehnuteľnosť sa stane tzv. „okukanou“ a predlžuje sa tak doba jej predaja, nevraviac o tom že pri postupnom znižovaní ceny, vzniká dojem, že s nehnuteľnosťou nie je niečo v poriadku.

  • Pýtal som sa a úver určite dostanem…

Omyl. Najmä v súčasnej dobe, kedy banky sprísňujú podmienky poskytovania úverov, je veľmi prospešné zistiť si u dôveryhodného hypotekárneho poradcu všetky hodnoty, ktoré banky posudzujú. Sú to najmä: či žiadateľ podniká, alebo je zamestnaný, výška hotovosti, ktorú vlastní, pretože 100% hypotéky sa už takmer neposkytujú, priemerný čistý mesačný príjem, výška splátok, počet členov rodiny, ich príjmy a veľa ďalších… 

  • Nízkoenergetické stavby sú výrazne drahšie….

Omyl. Existujú štatistiky, kde sú takéto stavby dokonca lacnejšie. Tento mylný názor vznikol najmä preto, že sa jedná v našich podmienkach o novinku, pretože, tieto stavby ešte nie sú tak rozšírené ako v zahraničí, ale aj toto sa už mení. A v podstate ešte stále prevláda názor, že čo je nové, je zákonite drahé..

  • Provízia je vysoká 15 % i 30 %!

 Omyl. Výška provízie seriózneho makléra je niekde medzi 3-5% a táto suma zodpovedá jeho poskytovaným službám. Je to suma za právne, poradenské služby , ale i za jeho prácu, pretože tak ako vy chodíte do práce a máte za to zaplatené, chodí do práce aj maklér. V podstate je nízka k pomeru prevedených finančných prostriedkov a rizík s tým spojených ako pre predávajúceho, tak i kupujúceho.

Ak je provízia naozaj 15-30%, súhlasím, je to zdieranie. Takúto províziu si môže nastaviť iba neseriózny maklér, a na druhej strane, pri takejto provízii je nehnuteľnosť prakticky nepredajná.

 Omyl. Ak si myslíte, že je to tak, skúste si sami nájsť kupca, absolvovať s ním obhliadku, dohodnúť podmienky kúpnopredajnej zmluvy, zaistiť právnika na vypracovanie, absolvovať overenie podpisov, prevod peňazí, zápis na kataster…atď. Takže tým, že maklér nájde kupca, jeho práca ešte len začína.

 Určite ste sa aj Vy stretli s tým, že Vás kaderník, zle ostrihal, Alebo Vám mechanik zle nastavil motor Vášho auta. Začnete sa strihať sami, alebo si nájdete iného kaderníka? Tak je to aj s RK a dokonca s maklérmi ako takými. Ak sa takáto nepríjemnosť prihodila Vášmu známemu, neznamená to, že všetci makléri a RK sú zlé, tu by som si dal pozor iba na príslušného makléra, alebo RK…

Spracoval : Pokorný P.

Zdroj: rksting.cz

Ospravedlňujeme sa, ale komentár formulár je zatvorený v tejto dobe.