dec 082014
 

Poveriť predajom svojej nehnuteľnosti iba jednu realitnú kanceláriu príde väčšine majiteľom nehnuteľností (dom, byt, pozemok…) ako nesprávne rozhodnutie.  Sú presvedčení, že čím viacej realitných kancelárií ich nehnuteľnosť bude ponúkať tým väčšiu šancu predaja majú. Ale opak je pravdou.

Exkluzívny predaj je jedinou najrozumnejšou cestou pre obe strany. Povieme si teraz aký je rozdiel medzi záujmom neexkluzívneho a exkluzívneho makléra.

  • Prístup k predávanej nehnuteľnosti

Jediným záujmom neexkluzívneho makléra je dostať do ponuky nehnuteľnosť a to väčšinou nadhodnotenú a keď na ponuku nikto nereaguje, obmedzí sa iba na postupné znižovanie ceny. No v prípade exkluzívneho makléra je  stratégia predaja riadne vopred pripravená. Má pripravenú cenovú stratégiu, nadhodnotenú nehnuteľnosť zásadne neponúka.

  • Marketing ponuky

Neexkluzívny maklér minimalizuje čas venovaný nehnuteľnosti, keďže je vysoká pravdepodobnosť že ju môže predať aj iná realitná kancelária, ktorá ju má v ponuke. Príprave nehnuteľnosti na inzerciu venuje minimálny čas. Takáto nehnuteľnosť má potom rôzne popisy, ceny a pôsobí na záujemcu prevarene a nehodnoverne. Exkluzívny maklér sa stavia k nehnuteľnosti zodpovedne o čom svedčí aj jeho marketing ponuky. Predávajúcemu odporučí úpravu nehnuteľnosti, záleží mu na kvalitnej prezentácií, inzeruje len raz s tým že ho neustále sleduje a aktualizuje.

  • Exkluzívny predaj je pohodlnejší

Keďže má predávajúci exkluzívneho makléra s ktorým rieši jednotlivé kroky predaja, dokáže sa s ním vopred dohodnúť na termínoch obhliadok tak, aby čo najmenej zasahovali do jeho každodenného života. Musím podotknúť že sústredenie obhliadok jedným maklérom má veľmi pozitívny efekt na predaj, keďže záujemcovia cítia že o nehnuteľnosť je záujem.

  • Rozdiel práce exkluzívneho a neexkluzívneho makléra

Najvýznamnejším rozdielom práce exkluzívneho a neexkluzívneho makléra je v spôsobe predaja nehnuteľnosti. Kým neexkluzívny maklér má za cieľ, aby bol on ten prostredníctvom ktorého majiteľ predá nehnuteľnosť,  exkluzívny maklér má za cieľ predať nehnuteľnosť čo najvýhodnejšie. Exkluzívny maklér podáva majiteľovi objektívny obraz o záujemcovi. Pri exkluzívnom maklérovi má predávajúci dokonalú informáciu o jeho vyjednávacej pozícií z jedného spoľahlivého zdroja a vie zaujať správne rozhodnutie, či s daným záujemcom má uzatvoriť obchod, či má poskytnúť zľavu alebo dokonca licitovať cenu smerom nahor.

Jeden správne vybraný a exkluzivitou motivovaný maklér zásadne vloží do predaja nehnuteľnosti viac ako tucet náhodne vybratých neexkluzívnych maklérov.

exkluzivny predaj nehnutelnosti

 

Autorka článku: Soňa Pokorná konateľka spoločnosti MERANGE s.r.o.

Ospravedlňujeme sa, ale komentár formulár je zatvorený v tejto dobe.