
Rozhodla som sa predať byt.
Čo je k tomu potrebné mať?
-
Je dobré “ MAŤ PLÁN“
- Ujasniť si z akého dôvodu ho predávam, či je to sťahovanie do inej lokality, zmena v počte rodinných príslušníkov (je to prvá a najčastejšia otázka, ktorú položí kupujúci)
-
Aké doklady budem potrebovať?
- Kópiu listu vlastníctva, v prípade ak poverujem predajom niekoho iného, tak notársky overené splnomocnenie oprávňujúce k predaju od majiteľa nehnuteľnosti
- Spôsob nadobudnutia nehnuteľnosti ( pôvodnú kúpnu zmluvu, ktorou som nehnuteľnosť nadobudla do vlastníctva, darovaciu zmluvu, právoplatné dedičské konanie)
- Potvrdenie o veku stavby od bytového podniku, v prípade ak treba vypracovať znalecký posudok pre účely hypotéky
- Vyhlásenie správcu, že na byte neviazne žiaden nedoplatok na úhradách spojených s užívaním bytu a na tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv
-
V prípade, že mám na byte záložné právo
- je potrebné ho odstrániť ( o tejto skutočnosti včas informujem svojho makléra) Existencia vecných bremien, záložných práv… nepredstavuje priamu prekážku predaja nehnuteľnosti. No niektoré ťarchy predstavujú vážnu prekážku možného financovania bytu na hypotéku. (… exekúcie)
-
Reálne stanoviť cenu
– Skôr ako začnem ponúkať byt na predaj, mala by som mať reálnu predstavu o jeho cene. Je potrebné si porovnať za koľko sa predali podobné nehnuteľnosti v danej lokalite za posledný rok. Toto mi zistí môj maklér, ktorého poverím predajom. Cenu nehnuteľnosti určiť podľa aktuálnej ponuky, ktorú nájdem na realitných portáloch (Bazoš, TOP reality, Nehnuteľnosti a iné) nie je správne, nakoľko drvivá väčšina nehnuteľností, ktoré sú v ponuke sú nadhodnotené a nikdy sa za prezentovanú cenu v skutočnosti nepredajú.
– Stanovenie ceny s ktorou vstúpim na trh je veľmi dôležité rozhodnutie. Ak ju nestanovím správne, ale ju nadhodnotím , takáto nehnuteľnosť sa spravidla stáva „ležiakom“ a nik nemá o ňu už ani po znížení ceny záujem, nakoľko pôsobí nehodnoverne.
– Názor, že je byt lepšie začať predávať drahšie cez viaceré realitné kancelárie a súčasne aj ako súkromná osoba, mi spôsobí len samotné oddialenie predaja, poprípade jeho úplné zabrzdenie.
– Stanovenie výšky ceny určuje hlavne lokalita kde sa nehnuteľnosť nachádza ( bezpečnosť lokality je na 1. mieste), jej technický stav, možnosť parkovania, vzhľad okolia, ako i samotný vzhľad predávanej nehnuteľnosti – vstupné priestory, schodisko, výťah, balkón, prevedenie rekonštrukcie, dispozičné riešenie, hlučnosť, prašnosť, dostupnosť….
– ak nehnuteľnosť pokrivkáva v štandarde, mám na pamäti, že cenu nehnuteľnosti musím dať nižšiu.
Soňa Pokorná – real estate consultant
Niečo o príprave nehnuteľnosti na predaj nájdete v časti 2
Predaj bytu – rady a návody ako postupovať
Ospravedlňujeme sa, ale komentár formulár je zatvorený v tejto dobe.