
Povinností, pravidiel, administratívnych úkonov a zmätkov je pri stavbe domu viac než dosť. Často je náročnejšie si všetko zapamätať a zariadiť, ale v tom zhone netreba zabúdať ani na takú dôležitú vec, akou je konkrétne umiestnenie domu na určenom pozemku. Táto špeciálna požiadavka má veľkú dôležitosť na pohodové bývanie, a i vďaka nej môžu niektoré veci prebiehať bez problémov.
Aj keď to môže znieť malicherne, existujú všeobecné platné pravidlá, ktoré určujú, alebo obmedzujú polohu domu na pozemku. Presný výklad sa nachádza vo vyhláške č.83/1976 Zb. o všeobecno-technických požiadavkách, ktorá obsahuje číselné a technické údaje,ktoré objasňujú lokalizáciu novej stavby na pozemku. Určuje aj konkrétne hranice a odstupy, ktorých akceptovanie bude mať síce podstatný vplyv na Vašu stavbu, no cieľom je zaistiť nerušené spolunažívanie najbližšieho okolia, dostupné v rovnakej miere každému obyvateľovi.
Základné požiadavky umiestnenia stavby :
– minimálne 2 m od hranice so susedným pozemkom
– minimálne 3 m od cestnej komunikácie
– aspoň 7 m od ďalšieho domu, v stiesnených podmienkach 4 m
Úvodná príprava
Na začiatku ešte pred samotným zahájením výstavby je vhodné zvážiť celkové možnosti umiestnenia nehnuteľnosti. Grafická vizualizácia alebo aspoň prekonzultovaná predstava na akom mieste má budova stáť a aké majú byť jednotlivé vzdialenosti od plotu, cesty a iných okrajových častí výrazne pomôže k ideálnemu umiestneniu. Každý typ domu má iné požiadavky na pozemok a pri každom type domu treba inak vytvárať základy vzhľadom na budúce možné prístavby alebo iné rozširovanie obytnej plochy.
Čo zohľadniť pri umiestnení domu na pozemku :
Svetové strany – Nielen samotná stavba, ale aj jednotlivé miestnosti v interiéri majú byť orientované na „najvhodnejšie“ svetové strany kvôli vytváraniu harmonickej atmosféry.
Presvetlenie – Prílišné veľa slnka v niektorých miestnostiach nie je žiaduce, no istú dávku slnečného svetla potrebuje každý dom bez výnimky. Okrem vplyvov na kúrenie ide aj o psychickú pohodu jeho užívateľov. Preto je pri umiestnení domu potrebné dopredu premýšľať aj nad fasádnymi a strešnými materiálmi, aby z nich príliš veľa slnečného žiarenia nevyťahalo farbu.
Výhľad – Miesto, na ktoré sa budete pozerať z interiéru alebo pri trávení času na dvore, či terase, bude podvedome ovplyvňovať Vaše dojmy z bývania, preto je dobré nasmerovať si výhľad z domu a časti určené na oddych smerom na tie estetickejšie miesta.
Budúce prístavby – Garáže, altánky, terasy, obytné prístavby alebo rozšírenie záhrady môže v budúcnosti vyžadovať ďalší potrebný priestor na pozemku. Nikdy neviete či Váš dom alebo pozemok neprejde úpravami, preto nie je správne ho pri výstavbe umiestňovať na okraji alebo v niektorom z kútov. Stred územia býva často najideálnejší.
Umiestnenie rodinného domu na pozemku by sa malo riadiť určitými pravidlami hlavne kvôli medziľudským vzťahom, ktorými je dobré sa riadiť v záujme slobodného a spokojného nažívania. Susedské vzťahy sú vlastne aj právne definované, čo im dáva patričný rešpekt. Ide hlavne o to, aby sa pri možnosti žiť vo svojom vlastnom dome podľa svojich vlastných predstáv zároveň nenarušovali práva okolitých susedov a ich požiadaviek. V krátkosti to znamená, že ak si chcete postaviť dom, musíme ho umiestniť tak, aby ste mali dostatok súkromia Vy, ale aby ste súčasne rešpektovali súkromie ostatných.
Zdroj: http://clanky.topreality.sk/
foto zdroj: urobsisam.topky.sk
Ospravedlňujeme sa, ale komentár formulár je zatvorený v tejto dobe.