jún 262013
 

ÚSKALIA PRI PREDAJI NEHNUTEĽNOSTI SAMOTNÝM MAJITEĽOM

Veľa z Vás je presvedčených o tom, že zvládnete množstvo domácich kutilských prác. Ale ruku na srdce….. nie je jednoduchšie najať si radšej profesionála? Pre mňa osobne je dôležité, aby bola práca vykonaná profesionálne, čo mi za jedno šetrí môj čas a po druhé aj peniaze.
Rovnaká situácia z môjho pohľadu je aj v prípade predaja či kúpy nehnuteľnosti. V dnešnej dobe žiaľ ešte stále ako prvá zvolená cesta majiteľom je svojpomocný predaj. Zo svojich profesionálnych skúseností môžem povedať:

 • 1. PROBLÉM majiteľa nastane pri nereálnom určení predajnej ceny svojej nehnuteľnosti. Cena býva takmer vždy nadhodnotená. Prečo je tomu tak? Majiteľ sa snaží o vytvorenie cenovej mapy z internetu, kde sú uvedené ceny inzerovaných nehnuteľnosti a podľa nich si stanoví cenu svojej nehnuteľnosti. POZOR! ceny na internete nie sú skutočné predajné ceny za ktoré bol zrealizovaný predaj.
 • 2. PROBLÉM spočíva v množstve realitných kancelárií prejavujúcich záujem o ponúkanú nehnuteľnosť. Riešia to obvykle žiadosťou o prijatie nehnuteľnosti do ich ponuky, niektorí majú dokonca už aj „vážneho záujemcu o kúpu “ A vtedy aj majiteľ, ktorý bol rozhodnutý predávať sám, nakoľko je záujem iba zo strany realitných kancelárií , začne pochybovať a poskytne svoju nehnuteľnosť do ponuky sľubne vyzerajúcim RK. No a čo nasleduje? Množstvo obhliadok, kde majiteľ stratí prehľad. Nehnuteľnosť sa začne objavovať na realitných web portáloch duplicitne, samozréjme s rozdielnými cenami, popismi, s fotkami, bez fotiek… a výsledok? uvediem príklad nehnuteľnosť, ktorú predáva 6 realitných kancelárií ….AKO KLIET SA DOZVEDÁTE že u jednej a tej istej nehnuteľnosti je:
  – plocha obytnej časti niekde medzi 90m2 až 138m2
  – úžitková plocha sa hýbe medzi 51m2 až 840 m2
  -zastavaná plocha, máte na výber od 46m2 do 100m2
  – výmera pozemku sa uvádza od 740m2 do 840m2
  -počet izieb od 3-och do 4-och
  – cena nehnuteľnosti je od 45 500 eur do 53 900 eur niekedy aj bez provízie

POVEDZTE ….. ZAUJALA BY VÁS TAKÁTO PONUKA?

 • 3. PROBLÉM je samotný predaj. Čo nastane, ak vážneho kupca pripraveného na kúpu nemá jedna, ale povedzme hneď 2 kancelárie? Čo vy ako majiteľ? Ako budete reagovať? Predať? Ale ktorému z nich? Kto je dôveryhodný, aké máte informácie o ňom sú dostačujúce, aby ste si vedeli vybrať toho správneho? A zasa podľahnete RK, ktorá Vám tvrdí, že všetko je už na betón pripravené a zrazu? Záujemca zrazu nemá dostatočnú hotovosť, alebo si iba začal vybavovať úver a pod. To už vlastne ostatní záujemcovia boli odmietnutí, obhliadky sa porušili a vy majiteľ sa ocitnete opäť na štartovacej pozícií.
 • 4. PROBLÉM zmluva a podmienky. Vy ako predávajúci máte konečne kupca. Povedzme, že realitná kancelárie nie je prítomná. Máte predstavu, aké podmienky zapracovať do zmluvy? Poviete, zaplatím si právnika. Ale rovnako právnika bude mať aj kupujúci. Obaja s snažíte chrániť to svoje. Rokovania sa predlžujú, právnici si účtujú a vzniká …. nedôvera. Preto je veľmi dobrá tretia strana. Táto strana by mala mať dôveru tak vás ako predávajúceho, tak aj kupujúceho. V prípade neskorších nepredvídateľných udalostí nie ste v tom sám.
  Ak sa predsa rozhodnete predávať si nehnuteľnosť sám, dovolím si Vám poradiť to, čo by Vám určite poradil skvelý maklér. Buďte dôsledný pri predaji, tak ako je dôsledný zodpovedný maklér. Stanovte si dobu počas ktorej budete nehnuteľnosť predávať sám a túto dodržte, nenechajte sa ovplyvniť žiadnou RK, žiadnymi prísľubmi a 100% ponukami.
  Ak však predsa nebudete mať úspech, potom si Vy vyberte jedného konkrétneho makléra, toho ktorý má dobré referencie, prezentácie…. a toho oslovte. Určite Vám rád vysvetlí, kde ste robili chybu a pomôže Vám nehnuteľnosť predať k Vašej spokojnosti.S úctou k Vašej osobnosti
  Soňa

 

Ospravedlňujeme sa, ale komentár formulár je zatvorený v tejto dobe.